Anugerah Sukan

1. PENDAHULUAN

1.1. Anugerah Sukan Negeri Sabah (ASNS) telah diperkenalkan sejak tahun 1985.  Pengiktirafan Kerajaan terhadap kejayaan para atlet dan pegawai-pegawai sukan melalui Anugerah Sukan Negeri sabah diadakan setiap tahun adalah merupakan daripada sokongan terhadap aktiviti sukan tanah air.

2. TUJUAN

2.1. Sebagai pengiktirafan tertinggi Kerajaan kepada Atlet, Jurulatih dan Pegawai yang sentiasa berjuang untuk mengangkat martabat bangsa dan Negara.

2.2. Untuk menghargai jasa dan perkhidmatan serta kepimpinan orang perseorangan dan Persatuan Sukan Negeri kea rah kemajuan sukan.

2.3. Untuk menghormati dan menghargai pencapaian ahli-ahli sukan negeri yang telah mencapai kecemerlangan di peringkat Negeri, Kebangsaan dan antarabangsa.

3. JENIS ANUGERAH

  • Olahragawan Negeri Sabah
  • Olahragawati Negeri Sabah
  • Olahragawan Harapan Negeri Sabah
  • Olahragawati Harapan Negeri Sabah
  • Tokoh Sukan
  • Pasukan Lelaki Terbaik
  • Pasukan Wanita terbaik
  • kepimpinan Sukan
  • Anugarah Khas
  • Pasukan Sukan Terbaik
  • Wartawan Sukan Terbaik
  • Jurulatih Terbaik
  • Olahragawan (OKU)
  • Olahragawati (OKU)

SENARAI PENERIMA ANUGERAH SUKAN NEGERI SABAH SEJAK TAHUN 1985-2012

1) OLAHRAGA HARAPAN

 

  1. SENARAI PENERIMA ANUGERAH SUKAN NEGERI SABAH SEJAK TAHUN 1985-2012

    OLAHRAGA HARAPAN

BIL TAHUN NAMA SUKAN
1 1988 Mahzalan James Salan Tinju
2 1989 Ho Yee Jong Renang
3 1990 Juanis Paulus Olahraga
4 1991 Abdul Basit Karate
5 1992 Mohd Fadzil Affendy Karate
6 1993 Mohd Fajeer Karate
7 1994 Lim Keng Liat Renang
8 1995 Syed Abd. Samad Syed Abbas Terjun
9 1996 Joseph Kung Taekwando
10 1997 Jerry Nomong Angkat Berat
11 1998 Ben Leong Golf
12 1999 Clement D. Leong Renang
13 2000 Hisham Michael  
14 2001/2002 Tonny Ho Vui Sin Karate
15 2003 Khairul Safwan Mansur Terjun
16 2004 Ricky Leong Sew Wai Karate
17 2005 James Sandayud Terjun
18 2006 Rayzamshah Wan Sofian Olahraga
19 2007 Calvin Ong Jia Hong Badminton
20 2008 Aricco Jumitih Angkat Berat
21 2009-2010 Mohd Farez Izwan Mukhtar Skuasy
22 2011-2012 Md Rozaimi Abdul Rahman Bola Sepak

OLAHRAGAWATI HARAPAN

BIL TAHUN NAMA SUKAN
1 1988 Chua Vui Pin Olahraga
2 1989 Michelle Koh Sui Ling Karate
3 1990 Scholastica Benjamin Karate
4 1991 Yih Ai Chin Judo
5 1992 Wong Lee Pin Taekwando
6 1993 Adelyn Prudente Karate
7 1994 Dg. Atika Ag. Damit  
8 1995 Lee Mui Fun Judo
9 1996 Anna Wong Su Nah Karate
10 1997 Josephina Kung Taekwando
11 1998 Nure Wong Su Hiong Karate
12 1999 Claudia Leow Renang
13 2000 Chui Soo Jiin Ping Pong
14 2001/2002 Zuzaza Leong Karate
15 2003 Marellyn Lamment Renang
16 2004 Rufina Tan Optimist
17 2005 Leung Chii Lin Renang
18 2006 Khoo Wei Ling Ten Pin Boling
19 2007 Amelia Alicia Anscelly Badminton
20 2008 Siti Nur Hajar Fatiha Ahmad Yusof Perahu Layar
21 2009-2010 Lai Wei Li Renang
22 2011-2012 Chris Tan Li Ling Renang

OLAHRAGAWAN TERBAIK

BIL NAMA SUKAN TAHUN
1 1985 Justin Sompong Bina Badan
2 1986 Vincent Teo Menembak
3 1987 Ramjit Nairulal Olahraga
4 1988 Sidek Sahak Olahraga
5 1989 Mahzalan James Salan Tinju
6 1990 Mahzalan James Salan Tinju
7 1991 Johnny Chong Su Min Karate
8 1992 Sidek Sahak Olahraga
9 1993 Johnny Chong Su Min Karate
10 1994 Martin Guntali Angkat Berat
11 1995 Johnny Chong Su Min Karate
12 1996 Lim Keng Liat Renang
13 1997 Lim Keng Liat Renang
14 1998 Lim Keng Liat Renang
15 1999 Elvin Chia Renang
16 2000 Elvin Chia Renang
17 2001/2002 Lim Keng Liat Renang
18 2003 Lim Keng Liat Renang
19 2004 Lim Keng Liat Renang
20 2005 Rusfredy Tokan Petrus Taekwando
21 2006 Mohd Noer Zulqhaimie Said Bin Zain Ten Pin Boling
22 2007 Rayzamshah Wan Sofian Olahraga
23 2008 Ben Leong Golf
23 2009-2010 Aricco Jumith Angkat Berat
24 2011-2012 Leong Tze Wai Karate

OLAHRAGAWATI TERBAIK

BIL TAHUN NAMA SUKAN
1 1985 Soo Chong Peng Olahraga
2 1986 Sarah Chung Pit Jin Taekwando
3 1987 Sarah Chung Pit Jin Taekwando
4 1988 Nooraileyshah Sadiman Hoki
5 1989 Chong Fui Mee Karate
6 1990 Michelle Koh Sui Ling Karate
7 1991 Sarah Chung Pit Jin Taekwando
8 1992 Sarah Chung Pit Jin Taekwando
9 1993 Sarah Chung Pit Jin Taekwando
10 1994 Michelle Koh Sui Ling Karate
11 1995 Aini Awang Muda Karate
12 1996 Dg. Atika Ag. Damit  
13 1997 Elizabeth Chua Taekwando
14 1998 Susan Chung Shi Yen Judo
15 1999 June Pintol Moinjil Karate
16 2000 June Pintol Moinjil Karate
17 2001/2002 Anne Henry Karate
18 2003 Chui Lai Kwan Renang
19 2004 Chui Lai Kwan Renang
20 2005 Rufina Tan Optimist
21 2006 Rufina Tan Optimist
22 2007 Chui Lai Kwan Renang
23 2008 Leung Chii Lin Renang
24 2009-2010 Chui Lai Kwan Renang
25 2011-2012 Frenceay Titus Angkat Berat

ANUGERAH KHAS

BIL TAHUN NAMA
1 1995

Gabuh Piging

Sium Diau

Dilbagh Singh Kler

John Dukom

HJ. Nassarusin Abdullah

Zainuddin Wahab

Ramlee Ahmad

James Wong

Peter Rajah

Hassan Sani

Baljit Singh Sidhu

Helen Chow

Simit Kiah

Stanley Augustine

2 1996

Khairul Azman

Nooraileyshah Sadiman

Angeline Reuten

Lyha Ismail

Josi Bosi

Albert Ahanggai

Dtk Aloysius Sibigol

3 1997

Tan Sri Ben Stephens

Dtk HJ. Mohd Noor Mansur

David Wang

DK Ariah TG Ahmad

Ratan Kler

Mariah Yusof

4 1998

Chong Sin Fatt

Sim Poh Lim

5 1999

Joseph Liew Fui Yen

Kung Ho Lung

6 2000

Charles Yeo

Stanley Hill

N.C Leong

Johnny Voo

G. Thandauthapany

Ibrahim Tassim

7 2001/2002

HJ Ampong Puyun

Dtk Sari Suhut

Repco

8 2003

Beatrice Yaw Yuk Kui (Bola Sepak)

Vianah Majin (Olahraga)

DSP Dandi Jamal (Olahraga)

Mohd Zain Said (Ten Pin Boling)

Hardi Chin

IJM Plantation

9 2004

Dtk Steven Kutai

Pn Jannette Thong

HJ Alauiddin Jumat

Simon Koh

Wong Bak Kiong

10 2005 Shoon Yui Chin (Pelayar)
11 2006

Dtk Kamal D.E Quadra

En Ahmad A. Staun

En Guianus Salagan

Pn Kona Binti Liau A.Ken

12 2007

Peter Wong Lieng Kiong (GOLF)

Rokiah Daud (GOLF)

Mendiang Charles M. Lintong (Pentadbir Sukan-Postmoust)

Ararat Sport & Souvenirs

Tuan HJ. Abdul Razak Yusof

13 2008

Jaikol Gubal (Olahraga/ Ragbi)

George Soluku (Olahraga/ Angkat Berat)

Jakaria Talad (Tinju)

Y.Bhg Datuk Hj Yussof Hj Mansur (Hoki)

David Wang Chang Vun (Shorinji Kempo)

Koh Yong Siang (Tenis)

Ho Tze Fah @ John Ho (Badminton)

Dr. Mariam George

14 2009-2010

Anthony Linggam

Wong Yun Fatt/ Wong Tze Thin

Beatrice Alfred Lajawa

15 2011-2012

Dato’ Seri Tengku Zainal Adlin Bin Tengku Mahamood

Tony Sawan

Sulaiman BAtik

TOKOH SUKAN

BIL TAHUN NAMA SUKAN
1 1985 Y.Bhg Datuk G.S Kler  
2 1986 Tiada Pemenang  
3 1987 Tiada Pemenang  
4 1988 Tiada Pemenang  
5 1989 Alex Sham Karate
6 1990 Y.Bhg Datuk benedict Shim  
7 1991 Tiada Pemenang  
8 1992 Tiada Pemenang  
9 1993 Orlando Harumal Tinju
10 1994 Tiada Pemenang  
11 1995 Ku Kian Chung Judo
12 1996 Balwant Singh Kler  
13 1997 Y. Bhg Datuk Gabriel William  
14 1998 Ajaib Singh Maan  
15 1999 James Chin  
16 2000 Sim Si Jeng Ping Pong
17 2001/2002 Y.Bhg Datuk Hj Abd Ghani Rahsid  
18 2003 Lim Kok Seng Ping Pong
19 2004 Orlando Harumal Tinju
20 2005 Datuk Seri Panglima Wilfred M Bumbunring Karate
21 2006 Datuk James Sabinus Taekwando
22 2007 Tiada pemenang  
  2008 Velayuthan a/l Tan Kim Song Ragbi
23 2009-2010 Tiada Pemenang  
24 2011-2012 Tiada Pemenang  

KEPIMPINAN SUKAN

BIL TAHUN NAMA SUKAN
01 1990 Ku Kian Chung Judo
02 1991 Tiada Pemenang  
03 1992 Tiada Pemenang  
04 1993 Tiada Pemenang  
05 1994 Y.Bhg james  
06 1995 Casey Leong  
07 1996 Mohd Salleh William  
08 1997 Datuk Vincent Shia  
09 1998 Chong Sin Fatt  
10 1999 Vincent Pung Renang
11 2000 Datuk Wilfred M Bumburing Karate
12 2001/2002 Lim Kok Seng Ping Pong
13 2003 Loh Beng Hooi Karate
14 2004 Yee Wan Pin Wushu
15 2005 Datuk david Chong Ket Sui Taekwondo
16 2006 Christopher Chin Perahu Layar
17 2007 Leonard Chin Soo Hin Perahu Layar
18 2008 Y.B Senator Datuk Maijol Mahap Badminton
19 2009-2010 Y.B Senator Datuk Maijol Mahap Badminton
20 2011-2012 Datuk Hj Awang Sham Hj Amit Sepak Takraw

PASUKAN LELAKI TERBAIK

BIL TAHUN NAMA
1 1993 Persatuan Bola Sepak Lelaki
2 1994 Persatuan Bola Sepak Liga Perdana
3 1995 Persatuan Bola Sepak Liga perdana
4 1996 Pasukan Bola sepak lelaki
5 1997 Tiada Pemenang
6 1998 Pasukan Kriket Sabah
7 1999 Pasukan Bola Sepak lelaki
8 2000 Tiada pemenang
9 2001/2002 Pasukan Renang lelaki
10 2003 Tiada Pemenang
11 2004 Tiada Pemenang
12 2005 Pasukan kritket Sabah
12 2006 Tiada Pemenang
13 2007 Pasukan Bola keranjang Non Chinesse (Bumiputra)
14 2008 Persatuan Tenpin Boling Sabah
15 2009-2010 Pasukan KATA Karate Lelaki
16 2011-2012 Pasukan Bola Sepak

PASUKAN WANITA TERBAIK

BIL TAHUN NAMA
1 1993 Persatuan Bola Speak Wanita
2 1994 Persatuan Bola Speak Wanita
3 1995 Persatuan Bola Speak Wanita
4 1996 Persatuan Bola Speak Wanita
5 1997 Persatuan Bola Speak Wanita
6 1998 Persatuan Bola Speak Wanita
6 1999 Tiada Pemenang
7 2000 Tiada Pemenang
8 2001/2002 Tiada Pemenang
9 2003 Tiada Pemenang
10 2004 Persatuan Bola Sepak Wanita
11 2005 Persatuan Bola Sepak Wanita
12 2006 Persatuan Bola Sepak Wanita
13 2007 Persatuan Bola Sepak Wanita
14 2008 Pasukan Badminton Sabah
15 2009-2010 Pasukan Renang Sabah
16 2011-2012 Pasukan Golf

PERSATUAN SUKAN TERBAIK

BIL TAHUN NAMA
1 1995 Persatuan Taekwando Sabah
2 1996 Persatuan Angkat Berat Sabah
3 1997 Persatuan Taekwando Sabah
4 1998 Persatuan Taekwando Sabah
5 1999 Persatuan Karate Sabah
6 2000 Persatuan Karate Sabah
7 2001/2002 Persatuan Taekwando Sabah
8 2003 Tiada Pemenang
9 2004 Persatuan Pelayar Sabah
10 2005 Persatuan Pelayar Sabah
11 2006 Persatuan Karate sabah
12 2007 Tiada Pemenang
13 2008 Persatuan Lawan Pedang Sabah
14 2009-2010 Persatuan Badminton Sabah
15 2011-2012 Persatuan Golf Sabah

JURULATIH TERBAIK

BIL TAHUN NAMA SUKAN
1 1996 Barry Voon Taekwondo
2 1997 Barry Voon Taekwondo
3 1998 Haison Jahudin Olahraga
4 1999 Hatta Patombongi Kriket
5 2000 Loh beng Hoi Karate
6 2001/2002 Barry Voon Taekwando
7 2003 Tie Mee kiong Renang
8 2004 Beatrice Yaw Bola Sepak Wanita
9 2005 Hj Ahmat Yusof Bin Pelayar
10 2006 Ricky Loh Ten Pin Boling
11 2007 Alex Lim Keng Liat Renang
12 2008 Alex Lim Keng Liat Renang
13 2009-2010 Tuan Hj. Ahmad Yusoff Bin Said Pelayaran
14 2011-2012 Johnny Bin Dominicus Bola Sepak

WARTAWAN SUKAN

BIL TAHUN NAMA
1 1995 Fred Leong
2 1996 Fred Leong
3 1997 Newmond Tibin
4 1998 Roy Goh
5 1999 Vitalis Bingkasan
6 2000 Desmond Quek
7 2001/2002 Roy Goh
8 2003

Gravin Wong (OCDN)

Francis Xavier (NEW SABAH TIMES)

9 2004 Joseph Sipalan
10/td> 2005

Lester Joseph Bingkasan (Borneo Post)

Angela Tan Giok Seh (Asia Times)

11 2006

Desmond Quek (Borneo Post)

Angela Tan Giok Seh (Asia Times)

12 2007

Qwek Tsy Teo (Borneo Post)

Wong Bak Kion (Asia Times)

13 2008

Qwek Tsy Teo

Tan Giok She

Tn. Hj Ag Shari Hj Ramli

14 2009-2010

Qwek Tsy Teo (Media Cetak Berbahasa Melayu)

Wong Bak Kion (Media Cetak Berbahasa Cina)

15 2011-2012

Roslan Haji Hussin (RTM)

Oh Geng Loo (Daily Express)

Ho Chih Wei (Sea Hua Daily News)

OKU LELAKI

BIL TAHUN NAMA SUKAN
1 2006 Mustafah bin Junell  
2 2007 Tan Hwa Koon Badminton
3 2008 Tan Hwa Koon Olahraga
4 2009-2010 Mohd Nazizul Hamzah Ping Pong
5 2011-2012 Eryanto Bin Bahtiar Olahraga

OKU WANITA

BIL TAHUN NAMA SUKAN
1 2006 Caroline Kimin Olahraga
2 2007 Caroline Kimin Olahraga
3 2008 Caroline Kimin Olahraga
4 2009-2010 Doriah Poulus Olahraga
5 2011-2012 Doriah Poulus Olahraga

LAIN-LAIN ANUGERAH

BIL TAHUN ANUGERAH NAMA
1 1996 Kelab Sukan Terbaik Kelab Sukan dan Rekreasi Lahad Datu
2 2004 Anugerah Menteri Belia dan Sukan

Mohammad Bin Olah

Puan Tang Hui Hong

3 2005 Anugerah Menteri Belia dan Sukan Rayzamshah Wan Sofian (Olahraga)
4 2007 Posthumous Charles Mailee Litong