Unit Sukan Prestasi Tinggi

  1. Mengenal pasti keperluan pusat latihan di peringkat negeri
  2. Mengenal pasti atlet-atlet pelapis untuk diserapkan di bawah program latihan jangka sederhana di pusat-pusat latihan/akademi sukan negeri/ serantau/ kebangsaan
  3. Sasaran umur 13-21 tahun
  4. Menyediakan peluang dan kemudahan pertandingan.
  5. Unit Sukan Prestasi Tinggi
    • Atlet Pelapis (749 orang) (Julai – Disember 2014)
    • Pusat Latihan Negeri (27  Pusat)
    • Pusat Serantau (8 orang)
      • Tinju - 1 Orang
      • Angkat Berat - 7 Orang
    • Pelapis Kebangsaan (9 orang)
      • Terjun - 2 Orang
      • Menembak - 1 Orang
      • Angkat Berat - 3 Orang
      • Sepak Takraw - 2 Orang
      • Pelayaran - 1 Orang
  6. ​​Senarai Jurulatih dan Pusat Latihan Unit Sukan Prestasi Tinggi (USPTN)

     
    BIL SUKAN JURULATIH ALAMAT PUSAT LATIHAN
    1 Akuatik (Renang) Vachel Voon Pusat Akuatik, Kompleks Sukan Kota Kinabalu, Likas
    Akuatik (Terjun) James Sendayud & Anjelica Simpul 
    2 Angkat Berat Nicolas Wong Chee Yen Pusat Latihan Angkat Berat, Kompleks Sukan Kota Kinabalu, Likas
    Cornelius Pawon Pusat Latihan Negeri Kompleks Tambunan
    Jerrymax Josue Kinarut
    3 Badminton Malik Zainal (BAM) Persatuan Badminton Sabah, Kompleks Sukan Likas, Kota Kinabalu, Sabah
    Timmy Foo (BAM)
    4 Berbasikal Britney Adlyne R. Anang

    Abd Latif Bin Ibrahim
    Kompleks Sukan Kota Kinabalu
    Jatin Imat Keningau
    5 Lawn Bawls Abdul Murah Gelanggang Lawn Bowls, Kompleks Sukan Likas Kota Kinabalu, Sabah
    6 Gimnastik(Artistik) Noorineh @ Noraini Jamlan

    Zamri Bin Din
    Dewan Gimnastik, Kompleks Sukan Sandakan, Sandakan
    Gimrama Yvette Necolette Jeffrey Dewan Gimnastik, Kompleks Sukan Kota Kinabalu
    7 Memanah KIV Lapang Sasar Memanah Bt.2, Kompleks Sukan Likas
    8 Menembak Guriaman Datali Lapang Sasar Menembak Lok Kawi, Jalan Penampang/Papar Lama, Lok Kawi
    9 Olahraga Dzulfikar Awang Anak Kompleks Sukan Tawau, Tawau
    Jumain Taepe Kompleks Sukan Sandakan, P.S. 90739 Sandakan
    Aaron Utad Kompleks Sukan Keningau, Keningau
    10 Pelayaran Christopher Chin Soo Yin Kinabalu Yatch Club, Tanjung Aru, Kota Kinabalu
    Shoon Yun Chin
    Zainal Madi
    11 Sepak Takraw Sahran Untai Dewan Masyarakat, Lokkawi.
    12 Skuasy Munir Khan Dewan Skuasy, Kompleks Sukan Likas
    13 Taekwondo Joseph Kung Sze Chung Kampung Tanjung, Tuaran, Kota Kinabalu
    Rusfredy Tokan
    14 Tenpin Boling Ricky Loh Yew Moh

    Elizabeth Michael Awang @ Tarsilla
    CPS Bowl, Kota Kinabalu
    Geroad Demandan @ Gerald Demandan

    Listi Kual @ Alexander
    The Champion Bowl Club, Sandakan
    15 Tinju Adzlyn Ganis Kompleks Sukan Kota Kinabalu
    Salan Amat Gelanggang Tinju, Kompleks Sukan Sandakan
    16 Tenis Shamsudin Mustamin Gelanggang Tenis Kompleks Sukan Likas, Kota Kinabalu
    Walter Alex
    William Lo
    Mohd Rashid Abdul Ghani
    Mohd Firdaus Shukor​

     

  7. Senarai Jurulatih Program Penggalakan Sukan (PPS)
    BIL SUKAN JURULATIH ALAMAT PUSAT LATIHAN
    1 Angkat Berat Marius Danim SMK Mat Salleh, Ranau
    Leo Johnny SMK Desa Wawasan. Tambunan
    2 Memanah Charley Chia SK Patikang Laut, Keningau
    Azmi Shahzinan SMK Pengalat, Papar
    3 Olahraga Salmah Jumali SMK Tinusa, Sandakan